středa 10. prosince 2008

Klobásový patriotismus

28.10.2008 jsem se rozhodl oslavit svátek národního světce na Václavském náměstí, a to sice konzumací klobásy, nesoucí jeho jméno. Protože to zároveň byl i oběd, řešil jsem dilema. Mám dát 50,-Kč za klobásu, a nebo si zakoupit za 60,- dva cheeseburgry a mléčný koktejl od Mc Donalda?

Bývaly doby, kdy tzv. „Václavská klobása“ stávala cirka 25,- Kč i s hořčicí, táckem a druhdy i dvěma krajíčky chleba. Bývalo to relativně levné jídlo, jímž se bylo možné v pražském centru spolehlivě občerstvit. Ačkoli klobása jako taková nemá z hlediska zdravé výživy dobré konotace, bývala chutná, a její konzumace „na stojáka“ na hlavním náměstí státu, v sousedství turistů i pobudů a za sledování proudících davů měla svou estetickou hodnotu. Byl to takový zážitek Hrabalovský, nebo alespoň ve stylu automatu Koruna, jak já si ho představuji. A tak to za to stálo.

Ovšem „Václavská klobása“ od těch dob punc lidovosti ztratila. V oněch dobách neměla cenovou konkurenci, od těch dob však pravidelně po pětikorunách podražuje až na dnešní cenu dvojnásobnou. Naproti tomu Mc Donaldův sendvič zlevnil z někdejších 35 – 40 Kč na 20. Ač by možná někdo měl ideologické výhrady proti firmě jako takové, personál je český, v mezích možností milý, a jídlo relativně kvalitní – rozhodně porovnáme-li Mc Donaldův karbanátek s Václavskou klobásou. Za 60,- Kč se lze najíst a napít dost a dobře, v kterékoli pobočce. Konkurují snad jen některé přežívající automaty, jichž je však jako šafránu.

A teď se ptám: vyplatí se mi ještě koupit si u stánku „Václavskou klobásu“? Za padesát Kč,-? Od většinou nepříjemného ukrajinského personálu? Na stojáka? S jedním krajícem chleba? A odpovídám si: vyplatí, ale už jen na svátek sv. Václava!

Žádné komentáře:

Okomentovat