středa 10. prosince 2008

Sukses stóry aneb MLM reality check

Asi minulý týden jsem čirou shodou okolností zažil cosi, co bych nazval "reality check". Tento náhlý styk s realitou se týká MLM (multi level marketing), a názorně odhalil jak se to s poměrem reality k propagačním technikám MLM má.

Událo se to v pátém patře OD tesco, kde příznačně celý příběh začal, a to už v roce 2001. Sedm let je, myslím, lhůta víc než průkazná, minimálně co se týče "sukses stóry". Kdo neprorazí za sedm let, tam už o se o sukses stóry sotva dá vůbec hovořit.

V onom roce 2001 coby čerstvý maturant a zelenáč jsem tam brigádničil v oddělení elektro na pokladně (mimo jiné jsem díky tomu viděl záznam útoku na WTC 11.9. začerstva, mnohokrát, a na desítkách obrazovek zároveň). Celé to bylo dosti zoufalé, a byl jsem rád, že to mám za sebou.

Jaké bylo moje překvapení, když se mi asi za měsíc ozval kolega (na plný úvazek) s tím, že má zajímavou obchodní nabídku. Nechal jsem se zlákat ke schůzce načež následoval asi měsíční kolotoč, než jsem kontakt nadobro přerušil.

Zkrátka, než jsem pronikl k meritu věci, absolvoval jsem všelijaké epizody, od toho, kdy mi kolega (nyní přestrojený v obleku) ukazoval v metru pod Tescem zubní pastu, až po dvě návštěvy seminářů na Spartě, kde jsem viděl mimo jiné živou a tehdy ještě ne slavnou Šárku Grossovou.

Velice jsem se podivoval podivuhodným plánům svého kolegy na zaručený úspěch. Sebejistá tvrzení jak do dvou let budeme oba jezdit v bavoráku a on ještě i dřív atd. mi podivně kontrastovala s prací na pokladně v Tescu. Na přímou otázku jsem se dozvěděl, že práce v Tescu je pouhou zástěrkou pro navazování perspektivních podnikatelských kontaktů.

I to mi poněkud nešlo na rozum, a nemohl jsem přijít na to, kdo že je perspektivnějším byznys partnerem, zdali mladí brigádníci, nebo zkušení matadoři, kteří jsou v Tescu na stálo, a jaksi mi nešlo ani do hlavy proč všechna tato embria Donaldů Trumpů jsou právě v Tescu a ne někde jinde. Snad zde jsou také kvůli protřelému navazování kontaktů?

Pak jsem ovšem já byl vyjímkou z pravidla, neboť, nevida tyto možnosti, jsem očekával pouze únavnou práci za mrzkou mzdu. Té se mi dostalo vrchovatě. Kontakt jsem navázal jen jediný, nedobrovolně, a rád jsem jej ještě ukončil.

Jelikož modem operandi MLM je vzbuzovat ve svých klientech pocit, že cestu k závratnému bohatství má jejich prostřednictvím každý na dosah, a když to nevyužije, je to jeho nebetyčná blbost a téměř až příznak jakéhosi mrzáctví, je pravda, že ve mně zůstal takový malý červík pochybností coby, kdyby.

Právě ten zašel tento týden, když jsem při nákupu vánočních dárků zjistil, že můj "verbující agent" stojí stále za tou samou pokladnou...

Žádné komentáře:

Okomentovat