pátek 31. července 2009

Historky z podsveti

Za posledni pulrok jsem take poznal par "skutecnych", mimo AIESECovych Kolumbijcu. No,je to takovy mezistupen, protoze se jedna zejmena o byvale pratele stazistek z minulych let:) A diky nim se take doslycham vselijake zasvecene, byt "politicky nekorektni" informace.

Jonathan studoval elektroinzenyrstvi ale vykvajzl se na to aby se profesionalne venoval hudbe, momentalne se chysta na studia do Argentiny nebo USA, pry. Hraje na kytaru a saxofon. Zije ve stejne ctvrti a tak se casto potkavame. Vcera jsme se potkali na namesticku a tak me vykladal vselijake zajimave veci.

Ackoli jeho maminka zije nedaleko, v Getsemani, pred deseti lety pry zili s tatinkem v Caracoles, coz je jedna okrajova ctvrt. Jonathanova vzdaleneho pribuzneho, ktery se stal vudcem mistni bandy a najemnym zabijakem, zastrelili. Jak? prijeli panove, vyzadali si obcansky prukaz, provedli kontrolu totoznosti, podekovali a strelili mezi oci. Proc? Mladik se udajne venoval vykradani lodnich kontejneru a tak nekdo objednal jeho likvidaci.

Ptal jsem se, jak se takova likvidace objednava? Existuji dokonce i "neoficialni kancelare" najemnych zabijaku. Clovek prijde, donese fotku, jmeno,udaj o bydlisti dotycne osoby a zaplati. Ceny se pohybuji od 100.000 za obycejneho joudu po 50 milionu za osoby vyznacne - politiky, bohace atd. Toto jsem uz slysel ze dvou jinych nezavislych zdroju a tak topovazuji za duveryhodnou informaci. 100.000 pesos je asi 1000,- Kc - coz nabizi zajimavou uvahu: clovek, ktery si znenadani vydela tento peniz si pak muze vybrat, zda to roztoci na diskotece, ci zda se zbavi neprijemneho souseda.

Specifikem tohoto obchodu se smrti je, ze zabijaci nevraci penize. Pokud si tedy neci smrt objednate a pak si to rozmyslite, pocitejte se stoprocentnim stornopoplatkem. Myslim si, ze je to celkem pekne pravidlo, anzto ten, jejz hryzlo svedomi a vrazdu odvolal, symbolicky plati za sve provineni, kdezto zabijak si vydela, aniz by musel zabit.

Jonathan take potvrdil scenar techto akci, o nemz jsem uz drive spekuloval. Takoveto planovite kriminalni ciny se pachaji zpravidla za pomoci motocyklu. Stejny "modus operandi" muzeme sledovat i ve filmu "Rosario Tijeras". Motocykl ma ridice a strelce, anebo, ridice a lupice. Motocykl umoznuje rychly transport na a z mista cinu.

Na priklade "bankovnich lupicu" vidime, ze pachatele vyuzivaji k organizaci mobilni telefony. Nemam to explicitne potvrzene, ale predpokladam, ze podobny mechanismus funguje i v pripade vrazd. "Bankovni lupici" neprepadaji samotnou banku ale lidi, kteri si zde vybrali vetsi hotovost. K tomu je potreba miti "tipare" v bance nebo jejim okoli, ktery sleduje klienty, a pokud nekdo vybira vetsi hotovost,upozorni mobilnim telefonem lupice, kteri provedou na vhodnem miste motocyklovy najezd a nestastneho stradatele jeho hotovosti promptne zbavi.

Tolik ke zpravam z mistniho podsveti:)

Tak nam zas zacal semestr

Pracuji ve stejne kancelari, pro stejnou univerzitu. Co je noveho a co je jineho?

1) mam jine kurzy: urovne 1 2 a 3. Nastesti uz mi Spanelstina dovoluje domluvit se i s temito studenty.

2) Opet tezim z mistnich zmatku. Puvodne jsem totiz mel mit kurzy ctyri, v pondeli ale,kdyz jsem se ptal kde ze je ta trida, se zjistilo, ze je v centru a neni mozne abych se tam fyzicky dostavil a tak mam zasjen tri tridy:)

3) Mam jiny rozvrh - mam ted vetsinu kurzu v poledne a odpoledne. Ve vysledku nemusim jezdit tak brzo - jezdim na osmou, take to ma sve vyhody... Zatimco po oduceni hodin se mi uz nechce nic delat, pred oducenim vetsinou neco delam, a tak mozna i udelam vic prace (vic priprav hodin atd).

4) Jezdim jinak: nejak uz nemuzu prekousnout jak prime busy objizdeji spoustu jinych ctvrti. Zacal jsem tedy jezdit primym busem, ktery jezdi od centra na krizovatku coje asi kilometr od univerzity. Tento bus jede jen po hlavni avenide a nikde se nemota. Ja pak vystoupim u pumpy a behem desetiminutove zdravotni prochazky dojdu na univerzitu. Tato odbocka vede mistnim technologickym parkem,konkretne jdu kolem pivovaru a tovarny na trubky. Pred pivovarem rano prodavaji levne placky a tak mam dopravu i se snidani za 2000 pesos.Tato prochazka je velmi prijemna, trochu to pripomina Modrany u reky, a po mem soudu jak to pul roku pozoruji je to i bezpecne, pac jsou tu ty tovarny s lidmi a chodi tu spousta lidi.

5) Lepe znam cely system, tudiz jsem se zapracoval rychleji a davam studentum mene matoucich informaci, naopak mam informace hodnotne. Take intenzivneji pracuji s platformou SAVIO na bazi MOODLU, zdedil jsem jednu tridu po sefovi a ten tam mel spoustu materialu tak jsem se inspiroval. Taky je to dobre pro studenty ponevadz spousta jich nema knihy atd ale mnoho jich nepochybne travi spoustu casu na internetu, takze muzou proklikat odkazy co tam hodim.

6) taky jsem prisnejsi a trochu jsem zmenil zpusob prace, nebot mam dve velke tridy, tak jim vzdy davam nejaka okopirovana cviceni,protoze, jak maji malo knih, by jinak nedelali nic, jen bordel:)

neděle 19. července 2009

Bogota - transportation system TRANSMILENIO


Bogota has an integrated public transportation system Transmilenio (http://www.transmilenio.gov.co/WebSite/English_Default.aspx), which forms a backbone of transportation there.

It was launched around the turn of the milenium and its specific is that it uses combination of buses as vehicles with secluded corridors and metro-like stations and varied station coverage by different lines on the same route.

The whole system is divided into various sections which have different code letter (A,B,C,D,E,F,G,H,J) and a different color. This makes orientation easier. The stations in a particular section have the ascribed color, where as buses announce their destination by combination of letter and number. The letter informs passanger as to the destination sector of the vehicle, where as the number denotes the station coverage. The bus maz be for instance D70.

---- What is intriquing about this is that bus changes its code at the terminal. Sometimes they just turn around and go back to a different sector, meanwhile changing the code letter (he D70 maz become J70 etc.). Good thing is that usually the number describing station coverage remains the same and its onlz the terminal destination denotation that changes.----

The varied station coverage is one of the intriquing aspects of the system. There are many different services going to one destination, and therefor many different numbers followind one letter in the bus identification. The advantage of this is that besides one service, that stops on every station of the route, there are other "express" services that stop only at some stations, thus arriving in much shorter time. There are timetables and served station diagrams at all stations so that passenger can choose the appropriate service.

---Sometimes the best results are achieved by going with express service first and than transfering to a regular service near to our destination. But how is this possible without paying extra? Well the answer is simple. As I have said, the system makes use of a metro-like stations. That means, that passengers enter throughh a checkpoint to an enclosed, secluded and elevated platform. This platform is raised some 70 cm above the ground, and is divided from the bus corridor by a glass wall with sliding doors that only open when the bus arrives at the station. (Buses therefor do not have stairs but we enter directly at the floor level which makes them accessible for disabled people, too. They also have "emergency" exits with stairs.) We onlz paz when passing the checkpoint to enter the system... as long as we keep on its premises (i.e. onboard of the buses or within the platforms) we can use the service without paying again. Onlz after we leave the system we then have to pay again upon re-entry. ----

Bogota - posledni den


Posledni den v Bogote jsem navstivil nejvetsi Kolumbijske nakupni cnetrum Santa Fe, Muzeum of Bogota, Muzeum zlata a nasledne Edgara v jeho praci. Na konci dne jsme se pak potkali s dalsimi AIESECari, mimo jine s Annou z Prahy co je na DT v Bogote, a uplne nakonec mne Kolumbijci, kdyz zjistili, ze mam narozeniny, zatahli do klubu (slavit se pry ma den pred a den po take:)

Nejvetsi nakupni centrum je na konecne Transmilenia Portal del Norte. Pak je tam pripojovy bus. Je to velka kostka, uvnitr delena zhruba na ctyri mensi sektory kde kolem "plazy" jsou kramy, a ma to tri patra. Trochu jsem to prosel a pak si dal obed a cetl knihu "Leadership pipeline" co jsem si vypujcil od Edgara.

Muzeum Bogoty slibovalo ze bude mit expozice o Bogote a jejim vyvoji atd., co ale nepsali bylo, ze se jedna o menici se tematicke expozice. Takze tam byla vystava o zaniklych kinech. Coz zabralo 1 minut. O Bogote a jejim vyvoji meli nejake knihy ale to zas se mi nechtelo platit a nosit.

Muzeum Zlata skytalo prijemne prekvapeni. Zatimco jsem cekal jen jakysi prurez zlatymi cetkami, byla zde expozice sperku lokalnich kultur s vynikajici antropologickym presahem, kdy se clovek dozvedel co pruislusne objekty v mysleni puvodnich obyvatel predstavovaly. Pul patra bylo venovano Kosmologii atd. az jsem si pripadal jako na FHS. Take ukazovali jak kultury zily, napr. kultura Zenu mela dumyslny syste zavlazovacich kanalu, dodnes z letqadla pozorovatelny. Mimo to maji prezentaci o metodach jimiz se zlato zpracovovalo v podobe nazorneho videa...

Pak jse, jel za Edgarem do kancelare SAB Miller. Pozval mne protoze maji v kancelari bar kam muzou po praci chodit. Bylo to setkani s korporatni kulturou. Uz dole v recepci mi sebrali ID a vymenili za nejakou placku navstavnika, v SAB Miller jsem pak cekal nez livrejovany vratny nasel Edgara (vratny se ptal zda CR byla francouzska nebo anglicka kolonie haha:( ). Nicmene bar pak pekny, a nekdo tam mel vystavenou i flasku od Plzne.

V Baru, ktery vby utulny, a hlavne, mel lednicku plnou piva na ucet firmy (Plzen nebyla tak jsem pil jakesi italske), se pak misila patecni veselost s kolegialni umerenosti. Hraly se vselijake hry, mimo jine jsem si zahral kuzelky na wii konzoli, a vedla se zajimava debata o jidlech Brazilie a Kolumbie (z Brazilie tam byl asi petapadesatilety Charles, nejvetsi technicka kapacita pres pivo v pulce Jizni Ameriky pry). Celke to bylo prijemne, akorat v 8:30 narizeni narizuje bar zase opustit.

Pak jsme sli do "zona T" coz je klastr hospod baru a diskotek nedaleko. Jelikoz ale politika diskotek je nekdy pochybna - vstupne a omezeny sortiment za prehnane ceny, tak jsme mirili domu. Edgar mel uz znacny spankovy deficit, ale kupodivu neopomenul zastavit se jeste u jedne kamaradky kde se nachazel i Indicky trainee. Zde se zdatne popijelo zatimco tatinek teto holky nam ochotne pripravoval popkorn a vybornou klobasu. Nakonec, kdyz se dozvedeli ze mam o pulnoci narozky, tak me jeste odvedli na hodinu zpet do klubu.

čtvrtek 16. července 2009

Bogota - Monserrat


I visited this local dominant today, I can recommend it.

First, Ithought that it is only worth the view of Bogota, and I hesitated to pay the 14.000 for the round trip cable car ticket.

But up there, there is a lot more to see than the view, first of all its definitely one of the most romantic places I have seen in general. It is a very nice landscaping composition, where at the top of the steep hill there is ubicated a sanctuary with its surroundings, including stations of the cross.

All is rendered in the turn of the century (19/20) style, with the buildings evoking Gocar and Jurkovic carefully composed within an excellent and well-maintained park. There is an almost panoramic view with Bogota on one side and deserted forrested hills on the other. Thanks to the nature its also a good place for birdwatching.

I would suggest not to miss the Stations of the cross, as it is probably one of the most sweeping installations of this I have seen, and its quite short and convenient, too. The plastics depicting the 14 stations are decent, but it is the natural background (the park greenery plus the forrested hills) that makes them stand out. Actually, all stations but the last one are perfect, at the last one, you can see a large orientation sign right behind Jesus that navigates you to the cafeteria :) But, in general, these are the best stations of the cross I have seen so far - very esthetic.

All and all, its a good place for a rendez-vouz, it even has a two upscale restaurants if you have the money... And theres a bufet with cheap coffee and empanadas for us others. And, you can walk back and save 7000 for the ticket back.

středa 15. července 2009

Medellin, Bogota, Cartagena - srovnani dojmu

Videl jsem dve nova mesta, a stala se zajimava, byt logicka vec: totiz, okamzite se vynorily pocitove asociace s predchozi zkusennosti. S misty, ktere jsem uz navstivil. Ted napisu, ktera konkretne. Ne vsechna mista asi vsichni budou znat, ale jsou to moje asociace, haha.

Cili: Cartagena = Vrbice. Centrum nevim k cemu prirovnat, ale mimo centrum velka Vrbice:]

Medellin = Denver, Colorado a Salt Lake City, Utah. V lete. Proc? nadmorska vyska dava specialni osvetleni, ciry a cisty vzduch. Mesto ma velkoryse a ciste, prijemne pusobici oblasti. Rozsahle moderni oblasti [el poblado, zona rosa] se misi se starymi s architekturou z pocatku stoleti, takove to art deco. Jako v Denveru tak i v Medellinu je dobra hromadna doprava.

Bogota = obdobi casny podzim, mista: Milan, Londyn, Budapest. Trida nedaleko Muzea zlata, kde jsem byl dnes evokuje svym urbanismem pesi zonu v centru Brna, ac tam po vyznacenych koridorech svisti busy transmilenia. Nektere budovy silne pripominaji urcite misto v centru Ostravy.

NA CESTACH

Tak jsem konecne videl Medellin. A dnes jsem v Bogote.

V Medellinu sedm dni, diky akci AIESEC. Moc pekne mesto. Bydleli jsme s ostatnimi trainees a meli program. Za rozkvet Medellinu je odpovedny posledni starosta, krery tu behem peti let vybudoval radu skol a knihoven predevsim v chudych ctvrtich a tak mesto socialne integroval. TAky postavil lanovky z chudych ctvrti na kopcich k metru, aby se lide dostali do prace atd.. Stale se stavi. Tudiz je vsechno nove a hrozne nadupane. Vsichni jsou tim nadseni. Jen at to vydrzi.

Po posledni konferencni party jsem zdarma prenocoval na volne posteli v pokoji jednoho AIESECra v hotelu, a anzto jsem se zminoval ze bych rad do Bogoty, tak mne pozval Edgar z Mexika at jedu a bydlim s nim. A tady ted jsem. Maji to moc pekne. Hezky byt, tepla voda, internet, kabelkovka atd. Takze si pripadam zas jak v hotelu:) Uzivam si to, mam to k narozeninam.

Bogota se citi nejvic jako stredni Evropa z tech mist kde jsem tu byl. Momentalne je tu leto a pripomina to studenou cast naseho leta kdyz hodne prsi. Jinak tu ovsem nemaji menici se rocni obdobi, je porad tak nejak stejne.

Jo jeste jsem zapomnel rict, ze jsme sem jeli autobusem co si najal AIESEC Bogota, tudiz to bylo levnejsi ale schazelo jedno misto, coz byla vyhoda, protoze jsme sedel vedle ridice... takovy vyhled clovek hned tak nema - byl to novy MarcoPolo Andare Class, ktery ma asi tri metry vysoke celni sklo, tudiz jako v akvarku... Cesta dvouproudovka klikatici se horami... silnice prekvapive dobre znacene, styl Rakousko, na druhou stranu ale kazdou chvili ponicene sesuvy. V kazde vesnici maly jednoduchy motorestik. Jedini jini nocni motoriste - kamionaci. Polovina kamionu je stara tricet, ctyricet let, ale vsechny jsou vysperkovane jako by vyjely vcera z tovarny... zejmena tu zrejme nesetri na praci lakyrnika. Vzdalenost Medellin - Bogota cca 370km, doba cca 8 hod.