neděle 12. dubna 2009

Bahno!


Zde naleznete fotografie z návštěvy zajímavého přírodního úkazu - bahenního vulkánu. Zejména zajímavá je na tomto zážitku zkušennost gravitace. Vulkán je totiž asi 80metrů hluboký, tudíž nikde nenahmatáme dno. Bahno je ale husté, a tak "nese". Je to tedy jakási beztíže, a vskutku jako kosmonaut se člověk také při prudším pohybu může všelijak přetočit:) Pohyb je proto obtížný, nakonec se mi osvědčila taková velmi mírná "čubička". Jinak je vše velmi "tourist-heavy".

FOTO: http://www.facebook.com/album.php?aid=26182&id=1332364132&l=47ffcd3bd1

Zviřátka


Už jsem sesbíral několik fotek všelijakých zvířatek, s nimiž se tu setkávám. (šváby pro tentokrát vynecháme). Pejsky a kočičky nefotím, protože bych pak už nedělal nic jiného:) Je ale třeba podotknout že je jich tu mnoho, jak divokých tak domácích. Zejména pozoruhodná je jejich flegmatická povaha (vliv počasí), jelikož tito jednotlivci zcela bezstarostně tvrdě spí kdekoli a kdykoli, zřejmě bez obav z toho, že by došli nějaké újmy.

Jako exotické tu máme zejména určité ptactvo, opice (ano, žijí v nedalekém parku), Iguanu (také žije v parku). A pak také ještěrky.

Foto zde: http://www.facebook.com/album.php?aid=26195&id=1332364132&l=2a3ebcdec4

sobota 11. dubna 2009

Trocha té gastronomie

Tak už se mi nahromadilo sdostatek fotografií, aby se dalo napsat něco málo o tom, co si tu asi tak můžeme dát k jídlu. Jelikož z nás plat nečiní zrovna vymetače restaurací, spíše tu najdeme některé hojněji zastoupené druhy rychlého občerstvení. A navíc, místní, oblíbená a velmi delikátní smažená ryba!

Ryba je jednoduše smažená v oleji a posolená - opravdová delikatesa. Důležité je zřejmě rybJako příloha arroz de coco (rýže s čímsi kokosovým) a trocha smaženého banánu, zeleninový "salát". Cena bratru 9 - 15 tis. pesos.

Jako další se nám představí oblíbené pouliční jídlo: Arepa con queso (kukuřičná placka se sýrem). Připravuje se na výše zobrazených vozíčcích. Na flattop grillu se opeče-osmaží na másle. Do rozříznutí vprostřed se následně namaže trocha másla a nasype strouhaný tvrdý bílý sýr. Chutné, a relativně i zdravé jídlo. Typická cena cca 1200,- pesos.


Další bohatě zastoupenou skupinou (zejména zde na pobřeží) jsou "fritos". Ano, tušíte-li souvislost s "pommes frites" je to správně. "Fritos" je cosi smaženého. Může to být však ledasco. Základem zpravidla bývá těsto z bílé či žluté kukuřičné mouky. V něm pak je zapouzdřeno volské oko (Arepa con huevo), masové směsi různých druhů a tak podobně. Je to velmi nezdravé, relativně chutné (podle typu) a ceny se pohybují od 500 pesos výše.

Dále tu máme skupinu uzeninových rychlých jídel. Můžeme si dál ledasco od hot-dogů (doslovně překládaných jako "perro caliente"), špízů "picada"(nezkoušel jsem), klobásek a podobně. Na následující fotce ale vidíte "pikádu" v podobě bez špejle, vše se smíchalo a opeklo na flattop grillu - uzenina, sýr atd. Následně se pokrm posypal smaženými bramborovými lupínky (dávají se i na hot dog). Jako příloha "bojo" = knedlík, ale studený, z kukuřičné mouky. Prodává se zabalen v jakémsi listu, až si jeden myslí že je to jakýsi chlebovník, není tomu tak, je to těsto. Existuje opět řada druhů včetně "kokosové" varianty.


Na fotce výše je kromě pikády také přírodní, čerstvý džus. Mají je leckde v ceně od 2000 pesos. Zde vidíme džus z maracuji, což je nápoj velmi chutný, sladkokyselý, ještě lepší je ale v kombinaci s banánem. Na výběr je řada exotického i neexotického ovoce, vše se zmixuje s vodou či mlékem a následně přecedí. Pochoutka.

To nás přivádí k dalšímu nápoji, jímž je pivo. Velmi populární značkou je Aquila (orel), značka má rozsáhlé promo. Dalšími druhy jsou např. Costenita, Club Colombia atd. Pivo stojí cca 1200 (Supermarket) až 3000 (pouliční prodavač na dobrém místě) pesos. A samozřejmě je to míň než půl litru...

Mezi pouličním občerstvením však nenajdeme jen věci vydatné a smažené. Nabízí se také řada ovoce, zejména v podobě posolené, popepřené a pokapané citronem. Nevím, nakolik se tento zvyk vyvinul z hygienických důvodů, faktem ale je že je to kupodivu dobré. Zejména nalezneme nakrájené mango, popř. zelené švestky. Mango stojí cca 1000 pesos (viz obrázek).

to be continued...

pátek 10. dubna 2009

9.4. fotky centra, návštěva

UPDATED: http://www.facebook.com/album.php?aid=26028&id=1332364132&l=1b7c0c6d3b

Na výše uvedeném odkazu jsou četné fotografie z centra Cartageny, pořízené předevčírem.

Včera tu byli stážisté z Cali a Bucaramangy, dvě holky z Tchajwanu, Američanka a Polák. Nejzajímavější je Polák, který je v Cali na manažerské stáži, a který má po skončení naplánovanou cestu dolů Jižní Amerikou, a to v ten čas kdy já tady skončím, prý mi pošle itinerář, tak možná bych jel kus s ním. Taky cestoval dost po Evropě, hlavně budgetově, byť na to nevypadá, dokonce prý jednou spali pod širákem někde u Muzea na Václaváku na stopu do Říma:)

Taky jsme včera byli v Havaně, tomto klubu salsy, ale byť tedy o půlnoci byla živá salsa, tak se potvrdilo, že je to tam příšerně drahé. Kromě toho tedy nějaký tanec vskutku není med ve chvíli kdy je tam narváno jak v tramvaji při ranní špičce a teplota tak pětatřicet stupňů nejmíň.

úterý 7. dubna 2009

7.4. 09 jak se mám o dovolené

Copak asi dělám o dovolené? Mimochodem, ano, díky Velikonocům mám celý týden placeného volna, jupi, jupi jé (Kolumbie je na předním místě celosvětově v počtu kalendářních svátků).

Vzhledem k převažující chuti a finančním ohledům si užívám volno za humny. Přiznávám, že jsem ještě ani neprochodil staré centrum. A tak využívám dní klidu abych si vyzkoušel jaké to je v Cartageně v centru přes den.


V pondělí jsem zašel do knihovny, která mne velmi mile překvapila - zkrátka dobrý knihovnický standard a klimatizace, klidné, příjemné místo. Za vstup se neplatí, za šatnu také ne. Hledal jsem sice konkrétní titul a ten mají jen v Bogotě, ale při brouzdání mne hned upoutala série o španělské lidové architektuře, tak jsem se ji jal studovat věda, že doma na ni sotva narazím... a jejich lidový sloh se mi docela líbí.

Takže jsem prošel asi půlku, samozřemě španělsky jsem si přečetl leda kus úvodu jinak bych tu byl sto let a jednu zimu. Série vyšla v sedmdesátých letech jako výsledek delšího sběru materiálu studenty architektury a architekty... fotodokumentace je černobílá, přelom šedesátých a sedmdesátých let. V úvodu činí závěry podobné těm v mé milované knize "Dwellings: the house across the world". Dále se potvrdilo, že určitý typ okna, pozorovatelný i zde, je španělský import vzorce ovlivněného architekturou maurskou - takové to zažaluziované kukadlo.

Dále jsem si prošel knihu o karibsko-kolumbijském umění a pořídil fotky některých děl. Posléze jsme si dali sraz s ostatními AIESECáři na zmrzlinu.


Také tu byli na návštěvě stážisté z Medellínu, původem z Brazílie, zvlášť v neděli večer jsme dobře pohovořili tady na tom našem náměstí - takže trochu pohledu z jiné jihoamerické země - je to zajímavé, tam mají prý dost státní socialismus, např. stát i staví domy a podobně.

V úterý, tedy dnes, jsem ráno šel nakoupit, a po obědě jsme šli na pláž až cca do čtyř... pronajímá se tam stínek a už tam máme svého černouška, dává dobrou cenu a má levnou limonádu. Zde probíhalo slunění a četba.


No a po návratu trocha detektivní práce. V detailu jedné fotky z knihy o španělské lidové je vozidlo které mne zaujalo - evidentně starý fiátek 600 ale čtyřdveřový. Po rozsáhlém pátrání jsem dohledal, že se fiátek vyráběl v licenci SEATu a že toto je skutečně čtyřdveřový SEAT 800 (http://www.seat800.net/) odvozený od šestistovky - viz. obrázky... - ale s motorem 756ccm/ 29hp.

středa 1. dubna 2009

1.4. neco o tom vzdelavani, ze

Myslim, ze jsem o tom jiz psal, ze nase jazykove oddeleni proziva malou perestrojku... nas sef, velmi sympaticky a rozumny mlady muz, puvodne chemik, chce zlepsit sysem a jeho vysledky. Dluzno rict, ze to ma opodstatneni: v Kolumbii (nevim, jde-li o reakci na urcity mindrak) se vzdelavaci plany "lepsich instituci" vzdy zdaji byt velmi ambiciozni. Bohuzel pak to, co je krasna a vzletna idea, narazi na realitu omezenych prostredku na vsech stranach a vysledky jsou rozpacite.

Povazte: puvodni curriculum nasi univerzity melo behem sesti let pripravit studenty na TOEFL zkousku. A to studenty, z nichz mnozi s Aj zacinaji, a z nichz vetsina maji jazyk jako vedlejsi privazek k narocnym programum hlavne technickym. Pochopielne se pak clovek setka i v predposledni urovni se zaky, kteri dosud chybuji v pluralu a singularu pritomneho casu a pisi "this people has" atp.

Ale to se snad zmeni. Mezi navrhy, ktere jsme podavali bylo zejmena: snizit cile a jasne je stanovit pro vsechny. Zlepsit vstupni a vystupni diagnostiku (rozrazovaci test je tak kratky a elementarni ze prave umozni i do nejvyssich urovni nahodou proplout analfabetum, kteri pak brzdi celou tridu). Jasne identifikovat potrebne gramaticke funkce a jevy ktere je treb zvladnout.

Za dalsi: mezi stazisty jako jediny nemam lingvisticke ani pedagogicke vzdelani. Zato mam humanini zaklad a neco jsem o pedagogice nacetl. Proto navrhuji netradicni metody. Zejmena vychazim z vciteni se do situace studentu jejichz cas je i tak velmi omezeny a vytizeny, a jejichz zajem na jazyce je jen a hlavne prakticky a funkcni.
Tyto metody existuji a maji oporu v autoritach, ale v klasicke pedagogice se na ne neklade takovy duraz. Jde hlavne o praci, ktera umozni integrovat jazykovou praci s profesnim nebo osobnim rozvojem.

O co jde? Studentum se jako samostatna prace, projekt, ktery je soucasti znamky atd. zada prace na vlastnim tematu ale s materialy a vystupy v prislusnem jazyce. Tim se zvysi motivace, je sance zazehnout spontanni zajem a dalsi studium a prace sem vlozena se recykluje v odbornem nebo osobnim zivote. Sam jsem naposledy procvicil Nemcinu a Francouzstinu pri cteni materialu k bakalarske praci. Pro jazyk samy bych si Barthese v originale necetl ani nahodou. Ba sam doc. Pinc, doyen FHS, mi rikal, ze se takto naucil Nemecky.

Za dalsi - coz jsem nikam nepsal ale snazim se to pouzivat, plati, ze uceni ma by hra a ze nejlepsi vysledky jsou eliminujeme-li strach a stress. Mame mit radost ze si osvojujeme schopnosti a jsme tak "mocnejsi". Samozrejme v ramci curricul to uplne nejde... ale je to dobre. Krome me vlastni zkusennosti (pohybovou inteligenci jsem rozvinul az pri odblokovani ostychu a strachu - pak ale snadno) to zduraznuje i Michel Thomas (z nejz mam vetsinu Spanelstiny). Take si ted ctu jistou knihu kde se odbourani strachu a stressu uvadelo jako soucast strategii zvysovani kvality i v tovarnach atp... Taky jsem si nejak tak privlastnil takovy ten "demystifikacni" styl Michela Thomase, tj. se snazim prezentovat jazyk jako system logicky a snadny a ne jako zlate tele jehoz komplikovanost ma studenty ohromit (to ma smysl snad u profesionalnich lingvistu).

=======================================================================

A nyni to zajimave:

V pondeli jsme meli prezentaci dvou novych moznych knih od pani, ktera je kolumbijskou ucitelkou a tri roky byla na praxi v chude stredni skole v Severni Karoline (mj. vypravela jakou ji studenti davali cocku, jak tezke bylo se k nim dosat, jak prvni rok porad brecela atd... - proste chudi prevazne cernossti jizansti deprivanti.. pak to ale nejak zlomila).

No a mimo senzacni prezentace se konecne objevil onen kyzeny logicky ramec ktery si myslim je zde potreba: reklo se jasne, ze studenti maji mit uroven B2 pri vystupu z uni (podle jednotneho evropskeho referencniho ramce). Prezentovana kniha nabizi kompklexni vstupni a vystupni testovani (slava). Dale propaguji "language passport" kde je presne vyznacene jake struktury a funkce student ovlada (jak o by pomohlo!). A konecne se mluvilo o poslednim "hitu" vyuky jazyku, coz je CLIL: Content Integrated Language Learning.

A co CLIL znamena? presne tu integraci vyuky jazyka s ostatnimi zajmy studenta o ktere jsem mluvil. Zde jde tedy o to, ze se "vyucuje jiny predmet" v jazyce (v knize jde o hotelnictvi ci co).

Ostatne jsem si vzpomnel na scenu z filmu Kokain (Blow). George Jung (drogovy dealer) je tam ve vezeni a aby se dostal ven driv, ujme se ukolu vyucovat v tride plne kriminalniku. Velmi podobna ba horsi pedagogicka situace, v jake byla ona pani v Severni Karoline: trida plna nastvanych studentu kteri si mysli, ze jim tlacite do hlavy neco, co je uplne k nicemu. A co udelal George Jung? Uzavrel s nimi dohodu: polovic casu je bude ucit to co je v osnovach, druhou polovinu je bude ucit to co mohou pouzit: metody zlocinu. A zabralo to! Myslim, ze o tom samem je i Freireho pristup: my musime zjistit co studenti opravdu potrebuji a nechat je pracovat na tom, pokud chceme dosahnout motivace o dobrych vysledku. A vsichni vime, jak moc nas bavily vsechny takove ty clanky jejichz jedinym smyslem existence bylo predvest jazykovy jev a jejichz uzitecnost tim i koncila...

(pripoustim, ze to ma smysl pro zacatecniky. Ale pripominam Martina Mykisku, autora cestopisu "Pesky, stopem, lodi Jizni Amerikou", ktery na zacaku sve cesty mel jen slovnicek a potrebu chytnout stopa a na konci se po par mesicich velmi dobre domluvil!)

Prece jazyk je nastroj komunikace mezi lidmi a malokdo se ho uci pro jazyk sam, ale proto, aby s lidmi toho jazyka mohl zit, obchodovat, pracovat, sdilet myslenky a pocity, a sdilet zivot sam. A o tom to je, ne?

1.4. dvojita zlutka


Milipratele,preji vam pekny aprilovy den. Odolal jsem pokuseni rozeslat aprilovou zpravu typu "uneslimne FARC,poslete mi vsechny vase penize". Ne, vazne,tomne napadlo az ted. Nicmene se musim s vami podelit o jiny pekny zazitek.

Vzal jsem si dnes s sebou na uni fotak, coz delam tak asi jednou tydne. Ani se mi moc fotit nechtelo, ale, po ctvrtletni pisemce jsem preci jen na parkoviste zabrousil (obcas tam zajdu a zdokumentuji vsechna pozoruhodna vozidla).

A mel jsem velke stesti. Nejen ze tam dnes stalo (zlute) vozidlo taxisluzby z produkce cinske firmy Hafei (tezka exotika, u nas temer neznama,navic s prekvapive napaditym designem-viz http://www.hafeiauto.com.cn/skin/hafei/en-index.htm). Ale take jsem se tu setkal s velmi peknym (zlutym) ptakem. A co vic - tento operenec mel podivuhodnou zabavu: klouzat se po prednim skle automobilu. A nejlepsi nakonec: nejen, ze se ptacek klouzal asi 10 minut - ale cca 3 minuty teto produkce se mi podarilo natocit! Brzy sem tedy umistim link na toto moje prvni "etologicke" video:) teste se!

A ptacek je zde: